Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Bioodpad

BioodpadDatum konání:
3.4.2024

Vážení občané,

V letošním roce nás čekají změny v souvislosti s bioodpadem. Ke konci loňského roku pan Klein, který nám po léta bioodpad svážel a zpracovával, ukončil živnostenskou činnost a my jsme přišli o zpracovatele bioodpadu. Co se týká svozových firem a kompostáren, většina má plné kapacity a pokud kapacitu mají, tak je to pro nás velmi nevýhodné z hlediska vzdálenosti, ceny za tunu bioodpadu a k tomu se pojí i cena za svoz. Běžně se ceny bioodpadu u svozových firem pohybují okolo 900 Kč/tunu bez dopravy, a ne každá firma je ochotna vyvážet hnědé kontejnery, některé firmy (bohužel ty pro nás nejbližší) bioodpad vyváží pouze z velkých železných kontejnerů, kterými obec Lazníčky nedisponuje. V minulých letech občané Lazníček vyvezli do bioodpadu 30 tun materiálu. Ceny pana Kleina a jeho Malé kompostárny byly lidové a platilo se pouze za svoz nádoby. Pokud bychom nechali bioodpad svážet zpracovatelskou firmou za každou cenu, zásadně by se tím prodražilo odpadové hospodářství a vedlo by to k dalšímu zvýšení poplatku za odpady. To je věc, o kterou nikdo z nás nestojí. Situaci řešíme, sezóna zahradnická začíná a nechceme, aby vám bioodpad přerůstal přes hlavu. Proto jsme jako dočasné řešení, pod dohodě s panem Kleinem i družstvem, zvolili ukládání (tzv. deponii) bioodpadu na obecním pozemku v polích za Lazníčkami. Deponie je ze zákona možná jen na omezenou dobu a omezeném množství a nám to poskytne čas k zajištění zpracovatele a pro vás možnost bioodpad vyvážet.

Proto prosíme všechny občany, využívající hnědých obecních nádob na bioodpad, o spolupráci a součinnost při řešení této komplikované situace. Omezte prosím množství vyváženého bioodpadu a využívejte více kompostérů, které jste měli v minulých letech možnost zdarma získat od obce, případně si založte na zahradě kompost svůj, jistě to časem i vy sami oceníte v možnosti využití vzniklého kompostu k pěstování zeleniny nebo přihnojení ovocných i okrasných stromů.  

Podle zákona 541/2020 Sb. je každý občan povinen předcházet vzniku odpadu, a i z této povinnosti apelujeme na občany, aby se snažili předcházet vzniku nejen bioodpadu. Vyvážení a zpracování odpadů do budoucna bude stát více a více peněz a všichni bychom peníze raději využili jinak než za poplatky za popelnice.

Děkuji za pochopení a spolupráci.

PK