Drobečková navigace

Úvod > Obec a okolí > Historie obce

Historie obce

První písemná zmínka o existenci lidského sídla, které později několikrát změnilo název přes Lesinky, Malé Lazníky až po dnešní Lazníčky, je z roku 1365. I dalších 6 obcí z mikroregionu Pobečví se chlubí první písemnou zprávou o své obci z období 1349 až 1375. Písemných zpráv z různých archivů není mnoho a většinou uvádí majitele obce z jednotlivých staletí. První kronikář obce poměrně podrobně zpracoval již v roce 1923 historické údaje o obci od založení až po uvedený rok. Je proveden přepis této kroniky a tištěné zpracování je k dispozici zájemcům jak v obecní kronice tak v okresním archivu. Z významných období je zde vzpomenuto, že již tři roky po zavedení povinné školní docházky v roce 1775, byla v Lazničkách škola pro žáky obcí Lazníky, Výkleky, Zakřov, Svrčov a Lazníčky. Ještě v roce 1885 chodilo do školy až 250 dětí. To bylo kdysi. Od roku 1975 dochází naše děti do jiných obcí - Velký Újezd, Tršice a Přerov. Současnost je zaznamenána v kronice č. 1 do roku 1992 a pokračování v kronice č. 2 od roku 1993.

Kniha Dějiny obce Lazníčky

Uvedená kniha pojednává o naší obci v chronologicky řazených kapitolách od nejstarších dob do současnosti. Součástí publikace, opatřených poznámkovým aparátem, jsou textové a obrazové přílohy včetně barevných fotografií, přehled základních dat a událostí z historie obce i soupis použitých pramenů a literatury. Knihu je možné koupit na Obecním úřadě v Lazníčkách. Více informací a možnost objednat knihu je také zde.

 

kaple

Panenka Marie Kříž v centru obce

http://www.kr-olomoucky.cz/https://www.olkraj.cz/dotace-granty-prispevky-cl-15.htmlKÚ Ol. kraje podpořil z programu POV 2018 projektovou dokumentaci na ČOV a kanalizaci obce Lazníčky

-----------------------------------

logo sfžp.png-

----------------------------

MAS MORAVSKÁ BRÁNA

 ---------------------------Mikroregion Pobečví ---------------------------

KONTAKT

Obecní úřad LAZNÍČKY
Lazníčky 35
751 25 Veselíčko

Tel.: 581 033 033
Mobil: 774 072 076
Email: obec@laznicky.cz
Web: www.laznicky.cz

Úřední hodiny:
Pondělí:  08:00 - 11:30

             13:00 - 17:00
            

GPS: 49°32'40.552"N, 17°27'37.653"E

mapa >>

Kontakt ke stažení ve formátu PDF:

Kontakty pdf

Sídlo obecního úřadu

obecni urad.jpg

Úvodní stránka

www.laznicky.cz

Názory občanů

Chcete se podělit o svůj názor s ostatními?
Chcete napsat svůj názor na dění v obci, na různé akce, na cokoliv, co se nás v Lazníčkách přímo dotýká? Napište nám a my váš názor zveřejníme. Zveřejňujeme výhradně názory psané slušnou formou a podepsané celým jménem pisatele.
Názory občanů najdete v samostatné sekci se stejným názvem.
Své názory pište na email mistostarosty:

mistostarosta@laznicky.cz

Napište starostce

Máte nějaké otázky na starostku nebo jí chcete sdělit svůj názor? Napište jí zde:

starostka@laznicky.cz

 

Návštěvnost stránek

161007