Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality

Aktuality


Novější 1 3

Halloween Jezdecký areál Tršice

Datum konání: 28. 10. 2021

Halowe21.jpg


Autor: PK Publikováno včera v 21:33

Dopis starostky pro občany

Datum konání: 14. 10. 2021

Pár slov 14.10.2021.docx


Autor: DK Publikováno 14. 10. 2021 15:22

Výsledky voleb do PS v Lazníčkách 8. a 9.10.2021

ANO - 36 hlasů

SPOLU - 26 hlasů

Piráti - 21 hlasů

KSČM - 11 hlasů

SPD - 10 Hlasů

ČSSD - 5 hlasů

Trikolora - 3 hlasy

Přísaha - 3 hlasy

Moravané 2 hlasy

Zelení - 1 hlas

 


Autor: PK Publikováno 9. 10. 2021 16:16

Upozornění pro občany ke svozu nebezpečného odpadu

Datum konání: 30. 10. 2021

UPOZORNĚNÍ

pro občany ke svozu nebezpečného odpadu

Nově nebude při svozu nebezpečného odpadu svážen elektroodpad (tzn. lednice, pračky, myčky; malé přístroje – mobily, fény, hračky; žehličky, varné konvice, kávovary; přístroje pro zahradu a hobby – sekačky na trávu, pily, ruční nářadí; zářivky a výbojky; baterie atd.)

Tento elektroodpad můžete složit ve stejný den tj. 30.10.2021 od 9:00 – 10:30 do hasičské zbrojnice.

V žádném případě neukládejte žádný odpad mimo uvedený termín a čas!


Autor: PK Publikováno 4. 10. 2021 10:01

Svoz nebezpečného odpadu

Datum konání: 30. 10. 2021

Obecní úřad Lazníčky ve spolupráci s firmou SUEZ CZ a.s.

pro Vás zajistí SBĚR A ODVOZ NEBEZPEČNÉHO ODPADU ODPADU! 

PROČ?

Nebezpečný odpad vyhozený do běžných popelnic a kontejnerů na komunální odpad ohrožuje život lidí, zvířat i rostlin.

Proto jej musíme sbírat odděleně a potom odborně odstraňovat.

 Co to je nebezpečný odpad?

Jedná se o baterie všeho druhu, oleje, plechovky od barev a jiné nádoby obsahující zbytky nebezpečných látek, zářivky a výbojky, teploměry, kyseliny a zásady, laky, barvy a ředidla, lepidla, léky, desinfekční prostředky, kosmetika, pesticidy, fotochemikálie, čistící prostředky na okna a WC, zaolejované hadry a pneumatiky – sada z jednoho vozu na domácnost maximálně.

Nebezpečné odpady budou odebírány vyškoleným pracovníkem a odváženy z následujících míst v obci podle tohoto časového harmonogramu:

Datum

Místo

 

Hodina

30.10.2021

 

U hasičské zbrojnice

9:45

10:15

Sběr, přeprava a odstranění odpadu bude prováděn v souladu s platnými předpisy.


Autor: PK Publikováno 4. 10. 2021 10:00

Informace k dotacím na výměnu kotlů

Datum konání: 28. 9. 2021

informace k dotacím na výměnu kotlů_Stránka_1.jpg

informace k dotacím na výměnu kotlů_Stránka_2.jpg

informace k dotacím na výměnu kotlů_Stránka_3.jpg

informace k dotacím na výměnu kotlů_Stránka_4.jpg


Autor: PK Publikováno 28. 9. 2021 21:15

Kampaň CETIN + O2 pro občany Lazníček

Datum konání: 27. 9. 2021

CETIN a O2 sleva pro občany Lazníček

Rychlý a levný internet leták zde.


Autor: PK Publikováno 27. 9. 2021 16:59

Třídění olejů

Datum konání: 27. 9. 2021

Otázka „Co třídit?“ se zdá být jednoduchá. Jako první většinu napadne smažení nebo fritování. A to my doma neděláme, takže nás se třídění oleje netýká… OMYL! Většina produkce odpadního oleje v domácnosti nepochází ze smažení či fritování. Přinášíme vám přehled dalších potravin či pokrmů, ve kterých najdete olej či tuk vhodný ke třídění. Příště se rozhlédněte doma nebo při nákupu, a možná budete překvapeni kolik oleje kolem vás je.
Například nakládaný hermelín či jiné druhy sýrů naložené s chilli, česnekem nebo zeleninou. Vždy jsou potopené v oleji. A právě olej zajistí prolnutí chutí, vytvoří také prostředí ke zrání a díky tomu si můžeme správně vyzrálý hermelín i natřít na chleba. Ať už lahodné sýry kupujete nebo sami nakládáte, zbylý olej ze skleničky, kyblíku i z použitých talířku patří do olejové popelnice! A není ho málo. Mezi oblíbence patří i sušená rajčata. I ta se prodávají naložená v oleji. Zde slouží jako konzervant a pomáhá rozvinout chuť a vláčnost. Ať už je připravujete jakkoliv, vždy po nich zůstane dost oleje ideálního k vytřídění. Stejně je na tom salátová zálivka - ta může být na olejové bázi a pokud vám v míse zbude, šup s ní do lahve k třídění oleje. Jakákoliv nakládaná zelenina v oleji – česneky, papriky, chilli papričky a další. Zde všude lze posbírat značné množství oleje – a každá kapka se počítá. K naložení do oleje se hodí také hříbky. Olejový nálev je stejně populární jako sladkokyselý či slaný. Olej můžete slít do PET lahve i pokud obsahuje drobné kousky hub či zeleniny. Další jsou olivy ačkoliv se z nich lisuje především prvotřídní olej, ten se dá třídit také, samotné plody se většinou prodávají ve slaném nálevu. I přesto je najdeme naložené v oleji. I tento lze jednoduše slít do sběrné láhve. Nejen zde platí, že škoda kapky, která padne vedle. Olej může často zbýt i na talířcích, ten se dá také sbírat. Nevadí, pokud obsahuje trochu vody či nálevu, raději troška vody ve vytříděném oleji než troška oleje v odpadní vodě. Jasným adeptem na třídění oleje, je ten z rybích konzerv. Sardinky, sledě, makrely, tuňák a všechny ostatní známé i neznáme rybky v konzervě. Pro použití do salátu nebo do pomazánky doporučujeme přimíchat čerstvý, kvalitní olej a ten z konzervy vyhodit. Samozřejmě do správné popelnice – tedy do olejové. Naopak překvapivý pokrm, ze kterého lze získat olej ke třídění může být grilované maso, zelenina či sýr. Maso, lilek i hermelín potřebují jít na gril v olejovém kabátku. Ideálně s česnekem chilli nebo bylinkami. Pokud vám po grilování zbude marináda, výborně! Můžete ji také vytřídit.
Pomalu se dostáváme do oblasti smažení. Ano, většina se na něj dívá skrz prsty, ale upřímně – máme ten malý hřích rádi! Co třeba koblihy? Nebo langoš? I na těchto dobrotách si můžete pochutnat doma.
Dalším je typický smažený pokrm – smažené ryby, rybí prsty, fish&chips, řízky, smažené sýry. Můžete smažit na pánvi nebo fritovat. Na oleji, másle, sádle či jiném tuku. A všechny tyto oleje a tuky jsou vhodné ke třídění. Málo kdo ví, že se dá vytřídit i výpek z masa nebo tukový škraloup z vývaru. Je vhodné tento zbylý tuk slít do lahve na třídění a pak teprve dát pekáč nebo hrnec do myčky. Takto vám tuk nezanese potrubí pod dřezem a ještě dostane možnost, být znovu užitečný. Co takhle někdy vyzkoušet domácí smažená křidélka nebo špalíčky? Dbejte na to, aby se olej příliš nepřepaloval, použijte kvalitní olej na fritování (řepkový či palmový nebo jejich mix), nepoužívejte jej vícekrát – zchladnutí a opětovné zahřívání mění oleje a tuky na karcinogenní látky.
Křidýlka a špalíčky smažte při 180°C po dobu 8-10 minut. Dále jsou tady hranolky – asi první věc co nás napadne, když se řekne smažení. A při přípravě rozhodně vzniká odpadní olej. Vyzkoušejte domácí hranolky z čerstvých brambor. Nejdříve je asi 4 minuty smažte ve 120°C oleji, kde se předvaří uvnitř. Zároveň je tato teplota dostatečně vysoká, aby se hranolky nenacucaly olejem. Po 4 minutách zvyšte teplotu na 180°C (palmové oleje zvládnou i teplotu 200°C). Poté se smaží do zlatova. A olej ze smažení patří kam?
Do PETky a do popelnice. Po smažení nechte olej vždy vychladnout, abyste se při manipulaci nepopálili. Ani té PETce se nebude horký olej příliš líbit. Pokrmů a pochutin, ve který najdete jedlý olej a tuk vhodný k recyklaci je spousta. Záleží také jakou kuchyni preferujete – vietnamskou, indickou, thajskou, italskou, francouzskou, českou? V tomto článku jsme vám chtěli ukázat, že olej není je z fritovacího hrnce. Pravdou je, že klasické fritování v domácnostech tolik oblíbené není, to ale neznamená, že se nemůžete podílet na třídění oleje a chránit tak přírodní zdroje a snižovat emise. A nezapomeňte, že třídit se dají i pevné, živočišné tuky jako máslo a sádlo.
A v neposlední řadě si také ušetříte starosti s ucpaným potrubím ve vaší kuchyni či koupelně. Děkujeme, že třídíte! Poznámka na závěr – do olejových popelnic patří pouze jedlý odpadní olej a tuk! Nejsou určeny pro motorové, hydraulické, technické ani žádné jiné průmyslové oleje a maziva.

Leták k třídění jedlých olejů zde.


Autor: PK Publikováno 27. 9. 2021 13:31

Vydávání naturálií Moravská zemědělská a.s.

Datum konání: 16. 9. 2021

Naturálie Moravská zemědělská akciová společnost 2021.docx


Autor: DK Publikováno 16. 9. 2021 8:17

Uzavírka silnice III/43610 křižovatka I/47 - Radvanice

Datum konání: 22. 9. 2021 - 31. 10. 2021

V termínu od 22. 9. 2021 – 31. 10. 2021 bude probíhat oprava komunikace „Silnice III/43610 křižovatka I/47 - Radvanice“.  Vzhledem k tomuto dopravnímu omezení Vám zasíláme návrhy výlukových jízdních řádů linek 920514 a 920515 k nahlédnutí a připomínkování.

Úprava spojů:

Po dobu uzavírky budou autobusové linky vedeny po objízdné trase z Prosenic směrem na Buk, Radvanice a zpět směr Buk. Výlukový jízdní řád linky 920514 obsahuje omezení s probíhající uzavírkou mostu ev. č. 04724-2 na ulici Osmek v Přerově. Vzhledem k povaze objízdné trasy upozorňujeme na změnu pořadí a obsluhy zastávek.

Autobusové zastávky Radvanice,,Obecní úřad a Prosenice,,žel.st. nebudou obsluhovány.

V případě, že máte k uvedenému návrhu výlukových jízdních řádů připomínky, a to nejpozději do 10. 9. 2021.

Linka 515 Výlukový jízdní řád zde...

Linka 514 Výlukový jízdní řád zde...


Autor: PK Publikováno 6. 9. 2021 13:11

Novější 1 3